Miből jön az „ÖKO” szó?


Az „ÖKOlógia” a biológiában használatos kifejezés,  jelentése: környezettan, az élőlénynek és környezetének viszonyával, kölcsönhatásával foglalkozó tudomány.  A görög „oikosz” (jelentése: ház, háztartás, gazdálkodás) valamint a „-lógia” (tudományos szóösszetételek előtagjaként: tudomány, tan, beszéd- vagy írásmód) szavakból ered.

                                                                            (forrás: Tótfalusi István: Idegenszótár)


 

Iskolánk 2023 szeptemberétől magkapta az ŐKOISKOLA címet!


ÖKO-TEAM, a zöld csapat tagjai:

 
Kutrovics Erzsébet,
Rogács Panka,
Vargová Hajnalka,
Rehák Petra,
Trencséni Mónika,
Vonnák Andrea 
 

Napjainkban egyre többet foglalkozunk a környezetvédelemmel, az ökológiával, a fenntartható fejlődéssel. A felnőtt társadalomnak kötelessége, hogy tudatos munkával megóvja a természet értékeit az elkövetkezendő generációk számára. Hatalmas felelőssége továbbá, hogy a felnövekvő gyermekek halljanak azokról az égető környezeti problémákról, melyek körülvesznek bennünket. Fontos, hogy ne pánikkeltés, elrettentés legyen a cél, hanem a megoldás közös keresésére való nevelés.

A 21. századi iskolának kiemelt oktatási és nevelési célja a fenntarthatóságra való nevelés. Ezen tartalmaknak a megismertetése nem kötődik egyetlen tantárgyhoz sem, de meg kell hogy jelenjen minden tantárgy oktatása során, hangsúlyozva a tantárgyi koncentráció fontosságát. Az egész iskolai életet át kell, hogy szője a környezettudatos szemlélet, mely így aztán –reményeink szerint- a következő generációk számára magától értetődő és természetes módon lesz jelen a minden napokban.

Iskolánkban is sokat teszünk a szemléletformálásáért. Igyekszünk bekapcsolódni azokba a programokba, melyek segítségével izgalma, gyerekközeli módon tudjuk megközelíteni ezt a komoly kérdést. Szívesen kapcsolódunk a Fenntarthatósági témahét programjaihoz. Évek óta aktívan részt veszünk a „TE SZEDD” hulladékgyűjtési akcióban. Ösztönözzük tanítványainkat, hogy a témában meghirdetett rajzpályázatokra készítsenek pályamunkákat. 

Iskolánk két épületének udvarán működtetünk iskolakertet, magaságyások művelésével. Ezt a tevékenységet nagyon szeretik diákjaink. Sok ismeretre tehetnek így szert, és a biológiai ismereteiket megerősíthetik a gyakorlatban.

A téli és kora tavaszi időszakban kis ültető edényekbe fűszernövénymagokat ültetnek tanulóink, így a „kertészkedés” élményéről ilyenkor sem kell lemondaniuk. 



ÖKO team munkaterve a 2024-2025-as tanévben




         

Vissza a lap tetejére